Използва се плот от три части с дървена рамка.
1. Камък: виж "начин на производство"
2. Отвори за захващане на плота към конструкцията: отвори от 7 до 9 мм, през които посредством видии или болтове плота се закрепва към конструкцията на масата.
3. Отвори за захващане на плота към рамката: отвори около 20 мм, през които посредством болтове се закрепва рамката с бордовете за плота.
4. Отвори за джобовете: pадиусът на средните и крайните отвори са различни.
5. Дървена рамка: залепени дървени летви с ширина от около 10 см и дебелина 2 см от долната страна на плота, за които се закрепва сукното.
Същия като при конструкция тип "А".
Използва се плот от една част без дървена рамка.
Използва се плот от пет части без дървена рамка.
Игралната повърхност на билярдната маса традиционно се прави от голяма плоча аспид. Аспидът е сиво-синкава скала, която естествено се цепи на широки плоски сегменти. Състои се основно от хлорит, слюда и кварц. Аспидът се формира когато пластове от глинести утайки (почва и наноси, които се утаяват на дъното на водно тяло) с голямо съдържание на тези минерали се компресират в седиментни скали. Седиментът се втвърдява на тънки пластове при компресирането, създавайки много твърда скала със стотици естествени плоски слоеве.
Аспидът е предпочитан материал за игрална повърхност. Той може доста лесно да се шлайфа, грундира и полира до перфектно равна повърхност и поради това се търси толкова много за билярдни маси. Намира се навсякъде по света, но основните износители са Италия, Бразилия, Китай и Индия. Най-добрият аспид за билярдни маси идва от района на Лигуариа в Северна Италия. Той се счита за най-добър, тъй като абсорбира водата по-добре от който и да е друг вид. По този начин има по-малко проблеми, свързани с влагата, която се задържа под сукното и може да го увреди.
Нормално аспидът е дебел до 1 инч ( 2,54 см) и тежи между 400 и 600 паунда (181,4 до 272,1 кг). За да се улесни транспортирането му и да се намали вероятността от счупване поради натиск, обикновено плотът се разделя на три плочи, всяка една от 150 до 200 паунда (68 до 90,7 кг). Ако това прави транспорта и монтажа по-лесни, то изисква доста работа за осигуряване перфектното пасване на трите плочи и гладкостта от край до край на масата. От долната страна на плота трябва да бъде поставена дървена рамка. Тя спомага за здравината му и за нея се закрепва сукното. Съществуват и билярдни маси с цял плот /от една част/, но общо взето методът с три плочи е предпочитан от производителите.
В идеалния вариант плотът трябва да бъде по-голям от необходимия размер. Това означава плотът да бъде малко по-голям от фактическата игрална повърхност така, че да минава под бордовете на масата, давайки им по този начин допълнителна устойчивост и здравина. Плотът е изрязан в краищата, там където ще бъдат джобовете. По него има пробити отвори през, които с помоща на видии или болтове се осъществява закрепването му към скелета на масата. Качеството на игралната повърхност няма да е от голямо значение, ако няма солидна основа, която да я поддържа. В края на плота има и други отвори, през които става стабилното закрепване на рамката с бордовете и ъглите./виж схемата при монтажа/
Евтините билярдни маси за отмора използват различни неапсидни плоскости, включително “Слатрон” и “Пермаслейт-хард” – синтетични материали, представляващи най-вече слоеве пластмаса наложени върху талашит. Шуплеста шестоъгълна твърда пластмасова структура поставена между два слоя пластмаса. Съществуват и MDF – плоскости, направена чрез пресоване на малки парченца дърво. Най-големият проблем с неаспидните плоскости е, че те се изкривяват и деформират много лесно и нямат издръжливост за да поддържат перфектно гладка игрална повърхност за по-продължително време.